Dom z książką

Wnioskodawca: Grupa inicjatywna "Pełni słów" przy Stowarzyszeniu Społeczno - Kulturalnym "Sokół" w Bodzanowie

Tytuł projektu: Dom z książką

Kwota dotacji: 2800,00 zł

Realizacja: Od 2017-06-01 do 2017-11-01

Celem projektu jest dotarcie do przeciętnego człowieka. Stworzenie punktów ogólnie dostępnych z książkami. Będzie można wymienić swoją przeczytaną książkę na inną. Dzięki temu podzielimy się swoimi przeczytanymi już książkami z przysłowiowym sąsiadem. Będzie można wymienić swoje opinie na temat książek. Zatrzymać się a może zapoznać z kimś nowym. To bardzo dobra okazja na neutralną pogawędkę o marzeniach i planach. Książka przecież łączy bez względu na poglądy polityczne i bez względu na wiek. Czytać można nie tylko dla siebie ale również dla dzieci czy wnuków i poszukiwać książek, które będą spełniały nasze zapotrzebowanie. 

Działania:

Zamontowanie budek na książki. Będą nosiły różne nazwy: "book box" to nazwa chwytliwa dla młodzież, inna budka może nazywać się "wymiana marzeń" i spełniać romantyczne pragnienia. "Podziel się pięknem" - to wymiana wiersze.... Domki dla książek będą zamontowane w piekarniach, przychodniach lekarskich, Gminie, przed wejściem do biblioteki(gdyby biblioteka była już zamknięta, czytelnik nie zostanie z rozczarowaniem....a będzie mógł skorzystać z oferty pozostawionej w domku z książkami). Książki będą w miejscach ogólnie dostępnych a jednocześnie godnych. Kupując sobie świeże pieczywo na śniadanie z przyjemnością będzie można wziąć nową książkę. Idealnie byłoby pozostawić swoją na wymianę ale jeśli takiej nie posiadamy nie ma problemu. Wymiana książką angażowałaby społeczność ale i pojedynczy egzemplarz, który trafi do nowego domu zmieni go nie tylko swoją obecnością ale mamy nadzieję wleje nowego ducha. Jeden z domków na książki będzie mobilny. Zabierany będzie na festyny rodzinne i inne imprezy plenerowe. Będzie można wyjść z nim na plac zabaw i czytać dzieciom w ramach akcji"Czytajmy dzieciom" czy innych propagujących nawyki czytania czy obcowania z książką.

Otwarciu każdemu nowemu "domkowi książek" towarzyszyć będzie fotograf, pamiątkowe gadżety dla naszej społeczności i przeczytanie krótkiego fragmentu książki. Będzie spontanicznie, bezpiecznie i lokalnie.

Rezultaty:

  1. Propagowanie czytelnictwa w gm. Bodzanów, 
  2. Stworzenie punktów ogólnie dostępnych z książkami tj. "Domy na książkę", które znajdują się w miejscach ogólnie dostępnych: sklepy i przychodnie lekarskie. Odbiorcami projektu "Dom z książką" są wszyscy mieszkańcy gminy Bodzanów, turyści i goście. Książki są tak różnorodne w treści, że każdy, jeśli tylko będzie chciał, znajdzie coś dla siebie. Odbiorcami są ludzie w różnym wieku, rożnym statusie i różnym stopniu niepełnosprawności. Półki z książkami są również w miejscach pozbawionych barier architektonicznych,
  3. Zbiórka książek z bibliotek (książki wycofane ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzanowie, filii w Miszewie Murowanym, dostały nowe życie) oraz od lokalnej społeczności, 
  4. Organizacja spotkań czytelniczych oraz publikacja kalendarza zachęcającego do czytania książek,
  5. Zaangażowanie 50 osób do realizacji projektu. 

Dodatkowe rezultaty: okoliczni przedsiębiorcy przyłączyli się do akcji m.in. Rolmarket zainstalował u siebie regał na "przechodnią" książkę. Kolejną instytucją jest Bank Vistula. To chyba najlepszy dowód na to, że projekt spotkał się z uznaniem, sympatią. Dobry pomysł, który zyskał swoich naśladowców.